(5PCS) Q4012NH2RP LITTELFUSE TRIAC 400V, 12A
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF Q4012NH2RP BY LITTELFUSE
SPECIFICATIONS
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Trigger Device Type | TRIAC |
| Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min | 2.0 V/us |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 300.0 V/us |
| DC Gate Trigger Current-Max | 10.0 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 1.3 V |
| Holding Current-Max | 15.0 mA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Leakage Current-Max | 0.01 mA |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 400.0 V |
| RMS On-state Current-Max | 12.0 A |
| Sub Category | TRIACs |
| Surface Mount | YES |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |