(5PCS) Q4006LTHTP LITTELFUSE/TECCOR QDRC ALT 400V 6A 33/43V TO220
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF Q4006LTHTP BY LITTELFUSE/TECCOR
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, ISOLATED TO-220AB, 3 PIN |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Trigger Device Type | TRIAC WITH INT TRIGGER |
| Case Connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN TRIGGER ELEMENT IN SERIES WITH GATE |
| Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min | 25.0 V/us |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 450.0 V/us |
| Holding Current-Max | 50.0 mA |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Leakage Current-Max | 2.0 mA |
| Moisture Sensitivity Level | 2 |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 400.0 V |
| RMS On-state Current-Max | 6.0 A |
| Sub Category | TRIACs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Additional Feature | HIGH RELIABILITY |