(5PCS) P3500BA70 400 V, 60 A, SILICON SURGE PROTECTOR, TO-92
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF P3500BA70 BY TECCOR
400 V, 60 A, SILICON SURGE PROTECTOR, TO-92
WE HAVE 2500 PCS IN STOCK AND WILL GLADLY MAKE DEALS ON LARGER QUANTITIES. PLEASE SEND OFFERS OR INQUIRIES.
| Mfr Package Description | TO-92, 2 PIN |
| Status | Transferred |
| Trigger Device Type | SILICON SURGE PROTECTOR |
| Breakover Voltage-Min | 300 V |
| Breakover Voltage-Max | 400 V |
| Configuration | SINGLE |
| Holding Current-Max | 150000 mA |
| JEDEC-95 Code | TO-92 |
| JESD-30 Code | O-PBCY-T2 |
| Non-Repetitive Pk On-state Cur | 60 A |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -40 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | ROUND |
| Package Style | CYLINDRICAL |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 240 V |
| Sub Category | Silicon Surge Protectors |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Additional Feature | SINGLE OR DUAL CHIP |