(5PCS) MCT62S FSC OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8SMD
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF MCT62S BY FSC
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SURFACE MOUNT, DIP-16 |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Transferred |
| Optoelectronic Device Type | TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER |
| Coll-emtr Bkdn Voltage-Min | 30.0 V |
| Configuration | SEPARATE, 2 CHANNELS |
| Current Transfer Ratio-Nom | 100.0 % |
| Current Transfer Ratio-Min | 100.0 % |
| Dark Current-Max | 100.0 nA |
| Forward Current-Max | 0.06 A |
| Forward Voltage-Max | 1.5 V |
| Isolation Voltage-Max | 5000.0 V |
| JESD-609 Code | e3 |
| Mounting Feature | SURFACE MOUNT |
| Number of Elements | 2.0 |
| On-State Current-Max | 0.03 A |
| Operating Temperature-Min | -55.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 100.0 Cel |
| Power Dissipation-Max | 0.15 W |
| Sub Category | Optocoupler - Transistor Outputs |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | UL APPROVED, VDE APPROVED |
