(7PCS) MC7809CT MOTOROLA LDO Regulator Pos 9V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF MC7809CT BY MOTOROLA
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | TO-220, 3 PIN |
| Status | Discontinued |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Adjustability | FIXED |
| Dropout Voltage1-Nom | 2.0 V |
| Input Voltage Absolute-Max | 35.0 V |
| Input Voltage-Min | 11.0 V |
| Input Voltage-Max | 26.0 V |
| JESD-30 Code | R-XSFM-T3 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Line Regulation-Max | 0.032 V |
| Load Regulation-Max | 0.035 V |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature, TJ-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature, TJ-Max | 125.0 Cel |
| Output Current1-Max | 1.0 A |
| Output Voltage1-Nom | 9.0 V |
| Output Voltage1-Min | 8.55 V |
| Output Voltage1-Max | 9.45 V |
| Package Body Material | UNSPECIFIED |
| Package Code | TO-220 |
| Package Equivalence Code | SIP3,.1TB |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Packing Method | RAIL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Sub Category | Other Regulators |
| Surface Mount | NO |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn80Pb20) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Voltage Tolerance-Max | 5.0 % |
