(5PCS) MC34119D IC AMP AUDIO LOW PWR 8-SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF MC34119D BY MOTOROLA
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, SO-8 |
| Status | Transferred |
| Consumer IC Type | AUDIO AMPLIFIER |
| Bandwidth-Nom | 20 kHz |
| Gain | 0.0 dB |
| Harmonic Distortion | 10 % |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -20 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70 Cel |
| Output Power-Nom | 0.4000 W |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Supply Current-Max | 5 mA |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 16 V |
| Surface Mount | YES |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
