(5PCS) IXTY01N100D MOSFET N-CH 1000V 0.1A TO-252AA
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF IXTY01N100D BY IXYS
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | TO-252AA, 3 PIN |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Case Connection | DRAIN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Drain Current-Max (ID) | 0.1 A |
| Drain-source On Resistance-Max | 110.0 ohm |
| DS Breakdown Voltage-Min | 1000.0 V |
| FET Technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JEDEC-95 Code | TO-252AA |
| JESD-30 Code | R-PSSO-G2 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Mode | DEPLETION MODE |
| Operating Temperature-Max | 150.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/Channel Type | N-CHANNEL |
| Power Dissipation-Max (Abs) | 25.0 W |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 0.4 A |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Sub Category | FET General Purpose Power |
| Surface Mount | YES |
| Terminal Finish | PURE TIN |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Transistor Element Material | SILICON |
