(5PCS) HQ6025RH5 LITTELFUSE/TECCOR TRIAC,600V V(DRM),25A I(T)RMS,TO-220AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF BY LITTELFUSE/TECCOR
SPECIFICATIONS
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | EOL |
| Trigger Device Type | TRIAC |
| Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min | 20 V/us |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 350 V/us |
| DC Gate Trigger Current-Max | 50 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 1.3 V |
| Holding Current-Max | 80 mA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Leakage Current-Max | 6 mA |
| Operating Temperature-Min | -40 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150 Cel |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 600 V |
| RMS On-state Current-Max | 25 A |
| Sub Category | TRIACs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
