(5PCS) DURF840 LITTELFUSE Diode Switching 400V 8A 2-Pin(2+Tab) ITO-220AC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF DURF840 BY LITTELFUSE
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | ITO-220AC, 3/2 PIN |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Diode Type | RECTIFIER DIODE |
| Application | ULTRA FAST RECOVERY |
| Case Connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Element Material | SILICON |
| Forward Voltage-Max (VF) | 1.3 V |
| JEDEC-95 Code | TO-220AC |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T2 |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 80.0 A |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Phases | 1.0 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -55.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 400.0 V |
| Reverse Current-Max | 10.0 µA |
| Reverse Recovery Time-Max | 0.045 µs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Additional Feature | FREE WHEELING DIODE |
