(5PCs) DURF1030CT LITTELFUSE DIODE RECTIFIER 5A 300V ITO220AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF DURF1030CT BY LITTELFUSE
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | ITO-220AB, 3 PIN |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Diode Type | RECTIFIER DIODE |
| Application | ULTRA FAST RECOVERY |
| Case Connection | ISOLATED |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode Element Material | SILICON |
| Forward Voltage-Max (VF) | 1.3 V |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 80.0 A |
| Number of Elements | 2.0 |
| Number of Phases | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature-Min | -55.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 300.0 V |
| Reverse Current-Max | 30.0 µA |
| Reverse Recovery Time-Max | 0.045 µs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Additional Feature | FREE WHEELING DIODE |
