(5PCS) DST2045C LITTELFUSE Diode Schottky 45V 20A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF DST2045C BY LITTELFUSE
SPECIFICATIONS
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Diode Type | RECTIFIER DIODE |
| Application | GENERAL PURPOSE |
| Case Connection | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode Element Material | SILICON |
| Forward Voltage-Max (VF) | 0.58 V |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 150.0 A |
| Number of Elements | 2.0 |
| Number of Phases | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature-Min | -55.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 45.0 V |
| Reverse Current-Max | 2000.0 µA |
| Surface Mount | NO |
| Technology | SCHOTTKY |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Additional Feature | FREE WHEELING DIODE |
