(5PCS) DS90LV019TM/NOPB NSC IC DRIVER/RECEIVER LVDS 14-SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF DS90LV019TM/NOPB BY NATIONAL SEMICONDUCTOR
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SOIC-14 |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Transferred |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Differential Output | YES |
| Driver Number of Bits | 1.0 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 14 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Out Swing-Min | 0.25 V |
| Output Low Current-Max | 1.0E-5 Amp |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Equivalence Code | SOP14,.25 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Power Supplies (V) | 3.3/5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Receive Delay-Max | 9.0 ns |
| Receiver Number of Bits | 1.0 |
| Seated Height-Max | 1.753 mm |
| Sub Category | Line Driver or Receivers |
| Supply Current-Max | 20.0 mA |
| Supply Voltage-Nom | 3.3 V |
| Supply Voltage-Min | 3.0 V |
| Supply Voltage-Max | 3.6 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Transmit Delay-Max | 7.0 ns |
| Length | 8.62 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATE AT 5 V SUPPLY |
