(5PCS) DF02S VISHAY/GENERAL SEMI DIODE BRIDGE 200V 1.5A 4-SMD
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF DF02S BY VISHAY/GENERAL SEMICONDUCTOR
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | MINIATURE, PLASTIC, CASE DFS, 4 PIN |
| Status | Discontinued |
| Diode Type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Breakdown Voltage-Min | 200.0 V |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode Element Material | SILICON |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 50.0 A |
| Number of Elements | 4.0 |
| Number of Phases | 1.0 |
| Number of Terminals | 4 |
| Output Current-Max | 1.0 A |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 200.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Additional Feature | UL RECOGNIZED |
