(5 PCS) BTA10-600GP Thyristor TRIAC 600V 126A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF BTA10-600GP BY ST MICRO
SPECIFICATIONS
| REACH Compliant | N/A |
| EU RoHS Compliant | N/A |
| Status | Discontinued |
| Trigger Device Type | TRIAC |
| Case Connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min | 1 V/us |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 30 V/us |
| DC Gate Trigger Current-Max | 50 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 1.5 V |
| Holding Current-Max | 13 mA |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature-Min | -40 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max | 10 µA |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 600 V |
| RMS On-state Current-Max | 10 A |
| Sub Category | TRIACs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
