(5PCS) AT89C2051-24PI ATMEL IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF AT89C2051-24PI BY ATMEL
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AD, DIP-20 |
| Status | Discontinued |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | MICROCONTROLLER |
| ADC Channels | NO |
| Address Bus Width | 0.0 |
| Bit Size | 8 |
| Clock Frequency-Max | 24.0 MHz |
| CPU Family | 8051 |
| DAC Channels | NO |
| DMA Channels | NO |
| External Data Bus Width | 0.0 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of I/O Lines | 15.0 |
| Number of Terminals | 20 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP20,.3 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Power Supplies | 5 |
| PWM Channels | NO |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 128.0 |
| ROM Programmability | FLASH |
| ROM (words) | 2048 |
| Seated Height-Max | 5.334 mm |
| Speed | 24.0 MHz |
| Sub Category | Microcontrollers |
| Supply Voltage-Nom | 5.0 V |
| Supply Voltage-Min | 4.0 V |
| Supply Voltage-Max | 6.0 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Length | 25.908 mm |
| Width | 7.62 mm |
