(5PCS) ADP667AR LDO Regulator Pos 1.3V to 16V5V 0.25A 8-Pin SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF ADP667AR BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SOIC-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Regulator Type | FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Adjustability | ADJUSTABLE |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.35 V |
| Dropout Voltage1-Max | 0.35 V |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Line Regulation-Max (%/V) | 0.078 |
| Load Regulation-Max(%) | 5.2 % |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 1.0 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Output Current1-Max | 0.25 A |
| Output Voltage1-Nom | 5.0 V |
| Output Voltage1-Min | 4.8 V |
| Output Voltage1-Max | 5.2 V |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Equivalence Code | SOP8,.25 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Sub Category | Other Regulators |
| Surface Mount | YES |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |