(5PCS) ADM663AN Standard Regulator Pos 1.3V to 16V5V 0.04A 8-Pin PDIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF ADM663AN BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, DIP-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Regulator Type | FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Adjustability | FIXED/ADJUSTABLE |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Line Regulation-Max (%/V) | 0.35 |
| Load Regulation-Max(%) | 2.7 % |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 2.0 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Output Current1-Max | 0.02 A |
| Output Voltage1-Nom | 5.0 V |
| Output Voltage1-Min | 4.75 V |
| Output Voltage1-Max | 5.25 V |
| Output Voltage2-Min | 1.3 V |
| Output Voltage2-Max | 16.0 V |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP8,.3 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 5.33 mm |
| Sub Category | Other Regulators |
| Surface Mount | NO |
| Technology | CMOS |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Voltage Tolerance-Max | 5.0 % |
| Length | 9.88 mm |
| Width | 7.62 mm |