(5PCS) ADM211ARS Quad Transmitter Quint Receiver RS-232 28-Pin SSOP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF ADM211ARS BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | MO-150AH, SSOP-28 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Differential Output | NO |
| Driver Number of Bits | 4.0 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface Standard | EIA-232-E; V.28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Functions | 4 |
| Number of Terminals | 28 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Out Swing-Min | 10.0 V |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Low Current-Max | 0.0016 Amp |
| Output Polarity | INVERTED |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SSOP |
| Package Equivalence Code | SSOP28,.4 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Power Supplies (V) | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Receive Delay-Max | 5000.0 ns |
| Receiver Number of Bits | 5.0 |
| Seated Height-Max | 2.0 mm |
| Sub Category | Line Driver or Receivers |
| Supply Current-Max | 7.0 mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.0 V |
| Supply Voltage-Min | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Transmit Delay-Max | 5000.0 ns |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Additional Feature | EXTERNAL CHARGE PUMP; TRISTATABLE RECEIVERS |