(5PCS) ADCMP608BKSZ ANALOG DEVICES Comparator Single R-R I/P 5.5V 6-Pin SC-70
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF ADCMP608BKSZ BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SC-70, 6 PIN |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| China RoHS Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Amplifier Type | COMPARATOR |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.4 µA |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.4 µA |
| Input Offset Voltage-Max | 5000.0 µV |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 6 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Output Type | PUSH-PULL |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | TSSOP |
| Package Equivalence Code | TSSOP6,.08 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Power Supplies (V) | 2.5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Response Time-Nom | 60.0 ns |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Sub Category | Comparator |
| Supply Current-Max | 1.3 mA |
| Supply Voltage Limit-Max | 6.0 V |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 2.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Length | 2.0 mm |
| Width | 1.25 mm |
