(5PCS) AD8532ARU ANALOG DEVICES Op Amp Dual GP R-R I/O 6V Automotive 8-Pin TSSOP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF AD8532ARU BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | MO-153AA, TSSOP-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 6.0E-5 µA |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 5.0E-5 µA |
| Common-mode Reject Ratio-Nom | 45.0 dB |
| Frequency Compensation | YES |
| Input Offset Voltage-Max | 30000.0 µV |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Low-Bias | YES |
| Low-Offset | NO |
| Micropower | NO |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Functions | 2 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | TSSOP |
| Package Equivalence Code | TSSOP8,.25 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Power | NO |
| Power Supplies (V) | 3/5 |
| Programmable Power | NO |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Slew Rate-Nom | 3.5 V/us |
| Sub Category | Operational Amplifiers |
| Supply Current-Max | 3.5 mA |
| Supply Voltage Limit-Max | 7.0 V |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Unity Gain BW-Nom | 2200.0 kHz |
| Voltage Gain-Min | 15000.0 |
| Wideband | NO |
| Length | 4.4 mm |
| Width | 3.0 mm |