(5PCS) AD680JT V-Ref Precision 2.5V 10mA 3-Pin TO-92
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF AD680JT BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, TO-226A, TO-92, 3 PIN |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Analog IC - Other Type | THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 Code | O-MBCY-W3 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Output Voltage-Nom | 2.5 V |
| Output Voltage-Min | 2.49 V |
| Output Voltage-Max | 2.51 V |
| Package Body Material | METAL |
| Package Equivalence Code | SIP3,.1,50 |
| Package Shape | ROUND |
| Package Style | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Sub Category | Voltage References |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.28 mA |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5.0 V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 36.0 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | BIPOLAR |
| Temp Coef of Voltage-Max | 30.0 ppm/Cel |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Form | WIRE |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Trim/Adjustable Output (V) | NO |
| Voltage Tolerance-Max | 0.4 % |
