(5PCS) 74F543SCX Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5PCS) OF 74F543SCX BY NATIONAL/FAIRCHILD
**FAIRCHILD Manufacture not pictured
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-24 |
| Status | Transferred |
| Logic IC Type | REGISTERED BUS TRANSCEIVER |
| Sub Category | Bus Driver/Transceivers |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Family | F/FAST |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Load Capacitance (CL) | 50 pF |
| Max I(ol) | 0.0640 Amp |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Terminals | 24 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70 Cel |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Equivalence Code | SOP24,.4 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Power Supplies (V) | 5 |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 125 mA |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 12.5 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 12.5 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | TTL |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Translation | N/A |
| Length | 15.4 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Additional Feature | INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; MASTER CONTROL FOR LATCH |
