(50PCS) RC0805JR-07270KL RESISTOR 270K OHM 5% 1/8W 0805
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (50PCS) OF RC0805JR-07270KL BY YAGEO
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | CHIP, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Resistor Type | FIXED RESISTOR |
| Construction | Chip |
| JESD-609 Code | e3 |
| Manufacturer Series | RC0805 |
| Mounting Feature | SURFACE MOUNT |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 155 Cel |
| Package Height | 0.5000 mm |
| Package Length | 2 mm |
| Package Shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package Style | SMT |
| Package Width | 1.25 mm |
| Packing Method | TR, PAPER, 7 INCH |
| Rated Power Dissipation (P) | 0.1250 W |
| Rated Temperature | 70 Cel |
| Resistance | 270000 ohm |
| Series | RC0805 |
| Size Code | 0805 |
| Sub Category | Fixed Resistors |
| Technology | METAL GLAZE/THICK FILM |
| Temperature Coefficient (ppm/Cel) | -100,100 |
| Terminal Finish | MATTE TIN OVER NICKEL |
| Terminal Shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 5 % |
| Working Voltage | 150 V |
| Additional Feature | LASER TRIMMABLE |
