(5 PCS) SN74ABT32318PN TI ABT SERIES, 18-BIT EXCHANGER, TRUE OUTPUT, PQFP80
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) OF SN74ABT32318PN BY TI
ABT SERIES, 18-BIT EXCHANGER, TRUE OUTPUT, PQFP80
ABT SERIES, 18-BIT EXCHANGER, TRUE OUTPUT, PQFP80
Part #: SN74ABT32318PN
| Mfr Package Description | PLASTIC, QFP-80 |
| Status | Discontinued |
| Logic IC Type | BUS EXCHANGER |
| Sub Category | Other Logic ICs |
| Family | ABT |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G80 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Load Capacitance (CL) | 50 pF |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Ports | 3 |
| Number of Terminals | 80 |
| Operating Temperature-Min | -40 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85 Cel |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | LFQFP |
| Package Equivalence Code | QFP80,.55SQ,20 |
| Package Shape | SQUARE |
| Package Style | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Power Supplies (V) | 5 |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 45 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 6.7 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | BICMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5000 mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Additional Feature | UNIVERSAL EXCHANGER |