(5 PCS) S6003LS2 TECCOR Thyristor 3A, 600V, SCR, TO-220AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) S6003LS2 TECCOR
Thyristor 3A, 600V, SCR, TO-220AB
Manufacturer: Littelfuse, Inc.
Description: 3A, 600V, SCR, TO-220AB
Status
Thyristor 3A, 600V, SCR, TO-220AB
Part #: S6003LS2
Part Category: Trigger DevicesManufacturer: Littelfuse, Inc.
Description: 3A, 600V, SCR, TO-220AB
Status
| Active-Unconfirmed | |
| Trigger Device Type | SCR |
| Case Connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| DC Gate Trigger Current-Max | 0.2 mA |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 600.0 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600.0 V |
| RMS On-state Current-Max | 3.0 A |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Additional Feature | SENSITIVE GATE |
|
|
|