(5 PCS) NTE74LS42 SN74LS42N Decoder/Demultiplexer 1 x 4:10 16-PDIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2 PCS) OF NTE74LS42 SN74LS42N 74LS42N
TI=18, MOT=25, SIG=18 TOTAL=61
Decoder/Demultiplexer 1 x 4:10 16-PDIP
Part #: DM74LS42N
Part Category: Logic ICs
Manufacturer: National Sseiconductor High-Performance Analog
Description: Decimal Decoder/Driver, LS Series, Inverted Output, TTL, PDIP16
| Mfr Package Description | PLASTIC, DIP-16 |
| Status | Discontinued |
| Logic IC Type | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| Family | LS |
| Input Conditioning | STANDARD |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 16 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Output Polarity | INVERTED |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Propagation Delay (tpd) | 35.0 ns |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | TTL |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Length | 19.305 mm |
| Width | 7.62 mm |
