(5 PCS) MC74HC393J MOT IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HC-CMOS,DIP,14PIN,CERAMIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) OF MC74HC393J BY MOTOROLA SEMICONDUCTOR IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HC-CMOS,DIP,14PIN,CERAMIC
Mfr Package Description
Mfr Package Description
| CERAMIC, DIP-14 | |
| Status | Transferred |
| Logic IC Type | BINARY COUNTER |
| Count Direction | UP |
| Family | HC/UH |
| fmax-Min | 18.0 MHz |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Load Capacitance (CL) | 50.0 pF |
| Load/Preset Input | YES |
| Mode of Operation | ASYNCHRONOUS |
| Moisture Sensitivity Level | NOT APPLICABLE |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Functions | 2 |
| Number of Terminals | 14 |
| Operating Temperature-Min | -55.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Package Body Material | CERAMIC |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Propagation Delay (tpd) | 87.0 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 4.69 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.0 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6.0 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Trigger Type | NEGATIVE EDGE |
| Length | 18.86 mm |
| Width | 7.62 mm |