(5 PCS) MC74F10N MOT F/FAST SERIES, TRIPLE 3-INPUT NAND GATE, PDIP14
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) OF MC74F10N BY MOT
F/FAST SERIES, TRIPLE 3-INPUT NAND GATE, PDIP14
Manufacturer: Motorola Solutions, Inc.
Description: F/FAST SERIES, TRIPLE 3-INPUT NAND GATE, PDIP14
Mfr Package Description
F/FAST SERIES, TRIPLE 3-INPUT NAND GATE, PDIP14
Part #: MC74F10N
Part Category: Logic ICsManufacturer: Motorola Solutions, Inc.
Description: F/FAST SERIES, TRIPLE 3-INPUT NAND GATE, PDIP14
Mfr Package Description
| PLASTIC, DIP-14 | |
| Status | Discontinued |
| Logic IC Type | NAND GATE |
| Family | F/FAST |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Load Capacitance (CL) | 50.0 pF |
| Number of Functions | 3 |
| Number of Inputs | 3.0 |
| Number of Terminals | 14 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 7.7 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 5.3 ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 4.69 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | TTL |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Length | 18.86 mm |
| Width | 7.62 mm |
|
|
|