(5 PCS) DG212CJ SILICONIX Analog Switch Quad SPST 16-Pin PDIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) OF DG212CJ BY SILICONIX
Analog Switch Quad SPST 16-Pin PDIP
Manufacturer:
Analog Switch Quad SPST 16-Pin PDIP
Manufacturer:
| Siliconix | ||
| Product Category: | Analog Switch ICs | |
| Number of Switches: | 4 Switch | |
| Configuration: | 4 x SPST | |
| On Resistance - Max: | 175 Ohms | |
| Switch Voltage - Max: | +/- 15 V | |
| On Time - Max: | 1 us | |
| Off Time - Max: | 500 ns | |
| Operating Supply Voltage: | +/- 15 V | |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C | |
| Mounting Style: | Through Hole | |
| Package / Case: | PDIP-16 | |
| Brand: | Siliconix |
|
| Dual Supply Voltage: | +/- 15 V |
|
| Height: | 4.45 mm (Max) |
|
| Length: | 19.43 mm (Max) |
|
| Maximum Dual Supply Voltage: | +/- 18 V |
|
| Minimum Dual Supply Voltage: | +/- 4.5 V |
|
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
|
| Pd - Power Dissipation: | 696 mW |
|
| Supply Current - Max: | 400 uA |
|
| Supply Type: | Dual Supply |
|
| Switch Continuous Current: | 20 mA |
|
| Width: | 7.87 mm (Max) |
