(5 PCS) 6701 JW MILLER Inductor High Current Toroid 10uH/5uH 15%
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) OF 6701 BY JW MILLER
Inductor High Current Toroid 10uH/5uH 15% 1KHz 11A 8mOhm DCR Pin
Manufacturer: Bourns, Inc.
Description: 1 ELEMENT, 10uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor High Current Toroid 10uH/5uH 15% 1KHz 11A 8mOhm DCR Pin
Part #: 6701
Part Category: InductorsManufacturer: Bourns, Inc.
Description: 1 ELEMENT, 10uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Inductor Type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Case/Size Code | 8843 |
| Construction | PCB Mount |
| DC Resistance | 0.0080 ohm |
| Inductance-Nom (L) | 10 µH |
| Inductor Application | HIGH CURRENT INDUCTOR |
| Lead Diameter | 1.02 mm |
| Lead Length | 3.81 mm |
| Lead Spacing | 15.24 mm |
| Manufacturer Series | 6700 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 105 Cel |
| Package Height | 25.4 mm |
| Package Length | 22.23 mm |
| Package Style (Meter) | Toroidal |
| Package Width | 10.79 mm |
| Rated Current-Max | 11 A |
| Series | 6700 |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| Shielded | NO |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Placement | RADIAL |
| Terminal Shape | WIRE |
| Test Frequency | 1.00E-3 MHz |
| Tolerance | 15 % |
