(5 PCS) 5703 JW MILLER 1 ELEMENT, 125uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (5 PCS) OF 5703 BY JW MILLER
1 ELEMENT, 125uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
1 ELEMENT, 125uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Part #: 5703
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Inductor Type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Construction | Toroidal |
| DC Resistance | 0.1200 ohm |
| Inductance-Nom (L) | 125 µH |
| Inductor Application | HIGH CURRENT INDUCTOR |
| Lead Diameter | 0.5080 mm |
| Lead Length | 12.7 mm |
| Lead Spacing | 7.62 mm |
| Manufacturer Series | 5700 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 105 Cel |
| Package Diameter | 22.23 mm |
| Package Length | 11.1 mm |
| Package Style (Meter) | Toroidal |
| Rated Current-Max | 2.75 A |
| Series | 5700 |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| Shielded | NO |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Placement | RADIAL |
| Terminal Shape | WIRE |
| Test Frequency | 1.00E-3 MHz |
| Tolerance | 15 % |
|
|
|