(4PCS) L6008R6 Littelfuse/Teccor Sidacs 600V 8A 5-5-5-10 mA TO220 Sensitive
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (4PCS) OF L6008R6 BY LITTELFUSE
SPECIFICATIONS
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Trigger Device Type | TRIAC |
| DC Gate Trigger Current-Max | 10.0 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 1.3 V |
| Holding Current-Max | 10.0 mA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Leakage Current-Max | 0.5 mA |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 110.0 Cel |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 600.0 V |
| RMS On-state Current-Max | 8.0 A |
| Sub Category | TRIACs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |