(4PCS) AD8042AR IC OPAMP VF R-R DUAL LP 8SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (4PC) OF AD8042AR BY ANALOG DEVICES.
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | MS-012AA, SOIC-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Bandwidth-Nom | 170000.0 kHz |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Functions | 2 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | BIPOLAR |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE WITH 3V TO 12V SINGLE SUPPLY |