(4 PCS) RTC72421B EPSON Q42724211000200 IC RTC CLK/CALENDAR PAR 18-DIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (4 PCS) OF RTC72421B BY EPSON
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | DIP-18 |
| Status | Discontinued |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| External Data Bus Width | 4 |
| Information Access Method | PARALLEL, DIRECT ADDRESS |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T18 |
| Number of Terminals | 18 |
| Operating Temperature-Min | -10 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 4.2 mm |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Supply Voltage-Min | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Surface Mount | NO |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Width | 7.62 mm |
