(4 PC)1120-222K JW MILLER 1 ELEMENT 2200uH FERRITE-CORE GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (4 PCS) OF 1120-222K BY JW MILLER
1 ELEMENT 2200uH FERRITE-CORE GENERAL PURPOSE INDUCTOR
(THIS IS FOR 4 PCS NOT 5 PCS)
1 ELEMENT 2200uH FERRITE-CORE GENERAL PURPOSE INDUCTOR
(THIS IS FOR 4 PCS NOT 5 PCS)
Part #: 1120-222K
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Inductor Type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Construction | Epoxy Coated |
| Core Material | FERRITE |
| DC Resistance | 1.54 ohm |
| Inductance-Nom (L) | 2200 µH |
| Inductor Application | RF INDUCTOR |
| Lead Diameter | 0.4570 mm |
| Lead Length | 12.7 mm |
| Lead Spacing | 15.24 mm |
| Manufacturer Series | 1120 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 105 Cel |
| Package Diameter | 20.57 mm |
| Package Length | 21.34 mm |
| Package Style (Meter) | Radial |
| Rated Current-Max | 0.8000 A |
| Series | 1120 |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Shielded | NO |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Placement | RADIAL |
| Terminal Shape | WIRE |
| Test Frequency | 1.00E-3 MHz |
| Tolerance | 10 % |