(3PCS) UT62256CSC-70LL UTRON SRAM, 32KX8, 70ns, CMOS, PDSO28
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (3PCS) OF UT62256CSC-70LL BY UTRON
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SOP-28 |
| Status | Discontinued |
| Access Time-Max | 70.0 ns |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Memory Density | 262144.0 bit |
| Memory Width | 8 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 28 |
| Number of Words | 32768.0 words |
| Number of Words Code | 32K |
| Operating Mode | ASYNCHRONOUS |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Organization | 32KX8 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Seated Height-Max | 2.845 mm |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5.0 V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Length | 18.11 mm |
| Width | 8.407 mm |
