(3PCS) TSOP4838YA1 LOGIC OUTPUT PHOTO DETECTOR 5V REMOTE CONTROL
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (3PCS) TSOP4838YA1 BY VISHAY
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-3 |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Optoelectronic Device Type | LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER |
| Application | REMOTE CONTROL |
| Configuration | COMPLEX |
| Infrared Range | YES |
| JESD-609 Code | e3 |
| Mounting Feature | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of Functions | 1 |
| On-State Current-Max | 0.0050 A |
| Operating Temperature-Min | -25 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85 Cel |
| Shape | ROUND |
| Sub Category | Photo ICs |
| Supply Current-Max | 0.0015 A |
| Supply Voltage-Min | 4.5 V |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | CMOS COMPATIBLE |
