(3PCS) SMCG33A-HRA LITTELFUSE TVS DIODE 33V 53.3V DO215AB HIGH RELIABILITY
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (3PCS) OF SMCG33A-HRA BY LITTELFUSE
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | SMCG, 2 PIN |
| Status | Active |
| Diode Type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| Breakdown Voltage-Min | 36.7 V |
| Breakdown Voltage-Max | 40.6 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Element Material | SILICON |
| JEDEC-95 Code | DO-215AB |
| JESD-30 Code | R-PDSO-L2 |
| Non-rep Peak Rev Power Dis-Max | 1500.0 W |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -65.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Power Dissipation-Max | 6.5 W |
| Reference Standard | IEC-61000-4-2; IEC-61000-4-4 |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 33.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | AVALANCHE |
| Terminal Form | L BEND |
| Terminal Position | DUAL |
| Additional Feature | EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED |