(3PCS) S8020L S8020LTP LITTELFUSE/TECCOR SCR ISOLATED 800V 20A TO-220AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (3PCS) OF S8020LTP BY LITTELFUSE/TECCOR
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, TO-220L, 3 PIN |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Trigger Device Type | SCR |
| Case Connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 300.0 V/us |
| DC Gate Trigger Current-Max | 30.0 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 1.5 V |
| Holding Current-Max | 40.0 mA |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Leakage Current-Max | 2.0 mA |
| Non-Repetitive Pk On-state Cur | 300.0 A |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| On-State Current-Max | 12800.0 mA |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 800.0 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 800.0 V |
| RMS On-state Current-Max | 20.0 A |
| Sub Category | Silicon Controlled Rectifiers |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Additional Feature | UL RECOGNIZED |
