(3PCS) 3352T-1-102LF BOURNS Through Hole 3/8"round 1Kohms 0.5watt 20%
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (3PCS) OF 3352T-1-102LF BY BOURNS
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | ROHS COMPLIANT |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Resistor Type | TRIMMER |
| Actuator Orientation | VERTICAL |
| Actuator Type | SCREW |
| Construction | Trimmer Pot |
| JESD-609 Code | e3 |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Lead Length | 4.75 mm |
| Manufacturer Series | 3352 |
| Mounting Feature | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of Terminals | 3 |
| Number of Turns | 1 |
| Operating Temperature-Min | -55.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Package Diameter | 8.89 mm |
| Package Length | 3.81 mm |
| Package Shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package Style | PCB Mount |
| Packing Method | BULK |
| Rated Power Dissipation (P) | 0.5 W |
| Rated Temperature | 85.0 Cel |
| Resistance | 1000.0 ohm |
| Resistance Law | LINEAR |
| Rotational Angle | 250.0 deg |
| Series | 3352 |
| Sub Category | Variable Resistors |
| Technology | CERMET |
| Temperature Coefficient (ppm/Cel) | -150,150 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Shape | WIRE |
| Tolerance | 20.0 % |
