(2PCS) SMDJ36CA-HRA LITTELFUSE HIGH-RELIABLITY TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF SMDJ36CA-HRA BY LITTELFUSE
*THESE PIECES ARE HIGH RELIABILITY SO THEY ARE MORE EXPENSIVE THAN THE REGULAR.
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, PLASTIC, SMC, 2 PIN |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Diode Type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| Breakdown Voltage-Min | 40 V |
| Breakdown Voltage-Max | 44.2 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Element Material | SILICON |
| JEDEC-95 Code | DO-214AB |
| JESD-30 Code | R-PDSO-J2 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Non-rep Peak Rev Power Dis-Max | 3000 W |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 150 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Polarity | BIDIRECTIONAL |
| Power Dissipation-Max | 6.5 W |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 36 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | AVALANCHE |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | J BEND |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Additional Feature | EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY |