(2PCS) SD241P Diode Schottky 45V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-247AD
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF SD241P BY GENERAL SEMICONDUCTOR
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | TO-3P, 3 PIN |
| Status | Transferred |
| Diode Type | RECTIFIER DIODE |
| Application | EFFICIENCY |
| Case Connection | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode Element Material | SILICON |
| Forward Voltage-Max (VF) | 0.4700 V |
| JEDEC-95 Code | TO-247AD |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Non-rep Pk Forward Current-Max | 400 A |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature-Max | 150 Cel |
| Output Current-Max | 30 A |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Rep Pk Reverse Voltage-Max | 45 V |
| Sub Category | Rectifier Diodes |
| Surface Mount | NO |
| Technology | SCHOTTKY |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Additional Feature | FREE WHEELING, LOW POWER LOSS |
