(2PCS) Q8010R5 LITTELFUSE/TECCOR TRIAC 800V 10A TO220
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF Q8010R5 BY LITTELFUSE/TECCOR
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | TO-220, 3 PIN |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Trigger Device Type | 4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC |
| Case Connection | MAIN TERMINAL 2 |
| Configuration | SINGLE |
| Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min | 4.0 V/us |
| Critical Rate of Rise of Off-state Voltage-Min | 100.0 V/us |
| DC Gate Trigger Current-Max | 50.0 mA |
| DC Gate Trigger Voltage-Max | 2.5 V |
| Holding Current-Max | 50.0 mA |
| JEDEC-95 Code | TO-220AB |
| JESD-30 Code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Leakage Current-Max | 2.0 mA |
| Number of Elements | 1.0 |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature-Min | -65.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Repetitive Peak Off-state Voltage | 800.0 V |
| RMS On-state Current-Max | 10.0 A |
| Sub Category | TRIACs |
| Surface Mount | NO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Position | SINGLE |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Additional Feature | HIGH RELIABILITY |