(2PCS) PIC18F2610-I/SO 16-BIT, FLASH, 40MHz, MICROCONTROLLER, PDSO28
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF PIC18F2610-I/SO BY MICROCHIP
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | 7.50 MM, LEAD FREE, PLASTIC, SOIC-28 |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| China RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | MICROCONTROLLER |
| ADC Channels | YES |
| Address Bus Width | 20.0 |
| Bit Size | 16 |
| Clock Frequency-Max | 40.0 MHz |
| CPU Family | PIC |
| DAC Channels | NO |
| DMA Channels | NO |
| External Data Bus Width | 8.0 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of I/O Lines | 25.0 |
| Number of Terminals | 28 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Equivalence Code | SOP28,.4 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Power Supplies | 5 |
| PWM Channels | YES |
| Qualification Status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 3968.0 |
| ROM Programmability | FLASH |
| ROM (words) | 65536 |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Speed | 40.0 MHz |
| Sub Category | Microcontrollers |
| Supply Voltage-Nom | 5.0 V |
| Supply Voltage-Min | 4.2 V |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |