(2PCS) OP162GP OP Amp Single GP R-R O/P ±6V/12V 8-Pin PDIP
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF OP162GP BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, DIP-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.65 µA |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.6 µA |
| Common-mode Reject Ratio-Nom | 110.0 dB |
| Frequency Compensation | YES |
| Input Offset Voltage-Max | 800.0 µV |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Low-Offset | YES |
| Neg Supply Voltage Limit-Max | -6.0 V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5.0 V |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 125.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | DIP |
| Package Equivalence Code | DIP8,.3 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Power Supplies (V) | 3/5/+-5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 5.33 mm |
| Slew Rate-Nom | 13.0 V/us |
| Sub Category | Operational Amplifier |
| Supply Current-Max | 1.15 mA |
| Supply Voltage Limit-Max | 6.0 V |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5.0 V |
| Surface Mount | NO |
| Technology | BIPOLAR |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Unity Gain BW-Nom | 15000.0 kHz |
| Voltage Gain-Min | 20000.0 |
| Length | 9.88 mm |
| Width | 7.62 mm |
