(2PCS) DAC7512N TEXAS INSTRUMENTS DAC 1-CH Resistor-String 12-bit 6-Pin SOT-23
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF DAC7512N BY TEXAS INSTRUMENTS
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | GREEN, PLASTIC, SOT-23, 6 PIN |
| REACH Compliant | Yes |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| China RoHS Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Analog Output Voltage-Min | 0.0 V |
| Analog Output Voltage-Max | 5.5 V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Input Format | SERIAL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1953 % |
| Moisture Sensitivity Level | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 6 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 105.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | LSSOP |
| Package Equivalence Code | TSOP6,.11,37 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Power Supplies (V) | 3/5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.45 mm |
| Settling Time-Nom (tstl) | 8.0 µs |
| Sub Category | Other Converters |
| Supply Current-Max | 0.2 mA |
| Supply Voltage-Nom | 3.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.95 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
