(2PCS) CS82C55A HARRIS/INTERSIL 24 I/O, PIA-GENERAL PURPOSE, PLCC44 **REFURB**
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF CS82C55A BY HARRIS/INTERSIL
**THESE PARTS ARE REFURBISHED NOT NEW!
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, MS-018AC, LCC-44 |
| REACH Compliant | N/A |
| Status | Active |
| Microprocessor/Microcontroller/Peripheral IC Type | PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of I/O Lines | 24 |
| Number of Ports | 3 |
| Number of Terminals | 44 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | QCCJ |
| Package Equivalence Code | LDCC44,.7SQ |
| Package Shape | SQUARE |
| Package Style | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Power Supplies | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 4.57 mm |
| Sub Category | Parallel IO Port |
| Supply Current-Max | 8 mA |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Supply Voltage-Min | 4.5 V |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Form | J BEND |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Length | 16.59 mm |
| Width | 16.59 mm |
