(2PCS) AD828AR ANALOG DEVICES OP Amp Dual Volt Fdbk ±18V/36V 8-Pin SOIC
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF AD828AR BY ANALOG DEVICES
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, SOIC-8 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Discontinued |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Bandwidth-Nom | 130000.0 kHz |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Temperature-Min | -40.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 85.0 Cel |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Supply Current-Max | 15.0 mA |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | BIPOLAR |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V TO 36V SINGLE SUPPLY |
