(2PCS) AD677JR Single Channel Single ADC SAR 100ksps 16-bit Serial 28-Pin SOIC W
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF AD677JR BY ANALOG DEVICES
**THESE PARTS HAVE NEVER BEEN USED. LEADS STRAIGHTENED. POSSIBLE TOOL MARKS ON LEADS.
SPECIFICATIONS
| Mfr Package Description | PLASTIC, SOIC-28 |
| REACH Compliant | Yes |
| Status | Active |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Analog Input Voltage-Min | -10.0 V |
| Analog Input Voltage-Max | 10.0 V |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level | 5 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12.0 V |
| Number of Analog In Channels | 1.0 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Terminals | 28 |
| Operating Temperature-Min | 0.0 Cel |
| Operating Temperature-Max | 70.0 Cel |
| Output Bit Code | BINARY |
| Output Format | SERIAL |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Code | SOP |
| Package Equivalence Code | SOP28,.4 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Power Supplies (V) | 5,+-12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Sample-and-Hold/Track-and-Hold | SAMPLE |
| Sample Rate | 0.1 MHz |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Sub Category | Analog to Digital Converters |
| Supply Voltage-Nom | 12.0 V |
| Surface Mount | YES |
| Technology | BICMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
