(2PCS) 677D338M040JS1AR CAPACITOR ALUMINUM 3300uF 40VDC 20%
Tax included.
THIS LISTING IS FOR (2PCS) OF 677D338M040JS1AR BY Nippon Chemi-Con
| Status | Discontinued |
| Capacitor Type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| Capacitance | 3300 µF |
| Dielectric Material | ALUMINUM |
| Manufacturer Series | 677D |
| Negative Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature-Min | -55 Cel |
| Operating Temperature-Max | 105 Cel |
| Package Style | Radial |
| Polarity | POLARIZED |
| Positive Tolerance | 20 % |
| Rated DC Voltage (URdc) | 40 V |
| Series | 677D |
| Diameter | 25.9 mm |
| Length | 80 mm |
